Zimbabwe News and Internet Radio

MDC-T primary election results for Masvingo and Manicaland

The MDC-T primary elections and the confirmation processes were successfully held in Masvingo and Manicaland provinces over the weekend and below are the results of the exercise:

Masvingo Province

Gutu Central – Hon. Oliver Chirume, not confirmed

Gutu North – Hon. Edmore Maramwidze Hamandishe, confirmed

Gutu East – Hon. Ransome Makamure, confirmed

Gutu South Constituency -Eriam Msendekwa won the primary election.

Gutu West – Philip Bohwasi Manyanye won the primary election.

Bikita South – Hon. Janhi Varandeni

Bikita West – Hon. Heya Shoko, confirmed.

Zaka East – James Gumbi won uncontested

Zaka West – Hon. Festus Dumbu, confirmed

Zaka Central – Hon. Harrison Mudzuri, not confirmed

Chivi Central -Dr Tapiwa Murambi won the primary elections

Chivi North- Bernard Chiondegwa won the primary elections

Chivi South – Xavier Wamambo won the primary elections

Masvingo Urban – Hon. Tongai Matutu, confirmed

Masvingo Central – Allan Moyo won the primary elections

Masvingo West – Takanayi Mureyi won uncontested

Masvingo South – pending

Masvingo North – Noble Farai Mugabe won the primary elections

Chiredzi West – Hon. Moses Mare – not confirmed

Chiredzi North – Josphat Chapfidza won the primary elections

Chiredzi South – Tsumele Partick won the primary elections

Chiredzi East – Sure Makuni won the primary elections

Mwenezi East –Philip Marufu won the primary elections

Mwenezi West – Innocent Nsingo won the primary elections

Zaka North – pending

Bikita East – pending

Manicaland Province

Musikavanhu – Hon. Prosper Mutseyami, confirmed

Makoni West- Hon. Webber Chinyadza, confirmed

Mutasa South – pending

Dangamvura/ Chikanga – pending

Mutare North – pending

Chimanimani East – Issac Sithole won the primary elections

Buhera West – pending

Chipinge South – Hon. Meki Makuyana

Headlands- David Tekeshe won the primary election

Mutare West- Hon Shuah Mudiwa, confirmed

Buhera North – Julius Magarangoma won the primary elections

Chipinge West – Hon. Sibonile Nyamudeza, confirmed

Mutasa Central – Hon. Trevor Saruwaka uncontested

Chimanimani West – Hon. Lynette Karenyi-Kore, uncontested

Mutare Central – Hon. Innocent Gonese, confirmed

Buhera South – Hon. Naison Nemadziwa

Buhera Central – Hon. Matimba Tagwara

Mutasa North – Hon. David Chimhini, uncontested

Nyanga North – Hon. Douglas Mwonzora, uncontested

Mutare South- Robert Saunyama won the primary elections

Makoni South – Hon. Pishai Muchauraya confirmed

Makoni Central – pending

Makoni North- Hon. Elton Mangoma, uncontested

Chipinge Central – pending

Chipinge East – Hon. Matheo Mlambo, uncontested

Nyanga South – Hon. Willard Chimbetete, uncontested

Comments