Zimbabwe News and Internet Radio

List of MDC-T MP’s put into portfolio committees

HARARE – The Standing Rules and Orders Committee (SROC), which is the policy making body in Parliament on Thursday appointed the following MPs from the MDC-T into several portfolio committees. The first meeting of these committees must be held within seven sitting days of their appointments.

Tsvangirai and his deputy Thokozani Khupe seen here in Parliament
Tsvangirai and his deputy Thokozani Khupe seen here in Parliament in 2010

A portfolio committee is a group of members of parliament assigned to shadow activities of a ministry/ministries with regard to policy implementation, administration, expenditure, legislative programme and other matters. These portfolio committees are designated by government portfolios.

Transport and Infrastructure Development

Elias Mudzuri
Albert Mhlanga
Banda Teti
Spiwe Muchenje
Eric Mura
Gorden Moyo
Webster Maondera

Defence, Home Affairs and Security Services

Gift Chimanikire
Prosper Mutseyami
Costa Machingauta
Reggie Moyo
Paul Madzore
Solomon Madzore
Lucia Matibenga

Justice and Parliamentary Affairs

Innocent Gonese
Jessie Majome (chairperson)
Arnold Tsunga
Brian Tshuma
Evelyn Muzungu-Masaiti.

Media Information and Broadcasting Services

Anele Ndebele
Settlement Chikwinya
Gift Chimanikire
Nelson Chamisa
Reggie Moyo
Prosper Mutseyami
Lucia Matibenga
James Maridadi
Joel Gabbuza
Murisi Zwizwai.

Foreign Affairs

Gorden Moyo
Dorcas Sibanda
Godfrey Sithole
Fanny Chirisa
Nicola Watson
Thamsanqa Mahlangu

Industry and Commerce

Tapiwa Mashakada
Thabita Khumalo
Moses Manyengavana
Eric Murai
Unganai Tarusenga
Ronia Bunjira.

Finance

Dorcas Sibanda
Godfrey Sithole
Eddie Cross
Willias Madzimure
Abednico Bhebhe
Brian Tshuma

Lands, Agriculture, Mechanisation and Irrigation

Samuel Sipepa Nkomo
Teti Banda
Josphine Chitembwe
Abednico Bhebhe
Simon Chidhakwa
Sipho Dube

Mines and Energy

Abednico Bhebhe
Anele Ndebele
Sibusisiwe Budha
Emma Muzondiwa
Fani Munengami
Joel Gabbuza
James Maridadi
Thabita Khumalo

Public Service, Labour and Social Welfare

Amos Chibaya
Unganai
Roselene Nkomo
Paurina Mpariwa
Prince Sibanda
Ronia Bunjira

Environment, Water, Tourism and Hospitality

Thamsanqa Mahlangu
Consilia Chinanzvavana
Trevor Saruwaka
Margaret Matienga
Nomathemba Ndlovu
Judith Muzhavazhi
Moses Manyengavana

Education, Sports, Arts and Culture

Consilia Chinanzvavana
Trevor Saruwaka
Josphine Chitembwe
Nicola Watson
Arnold Tsunga
Joyce Makonya
Emma Muzondiwa
Fani Munengami.

Higher Education, Science and Technology

Dorothy Ndlovu
Peter Mataruse (chairperson)
Joyce Makonya
Lwazi Sibanda
Memory Munochinzwa
Ruth Labode

Communication Technology, Postal and Courier Services

Nelson Chamisa (chairperson)
Settlement Chikwinya
Bhekithemba Nyathi
Bacillia Majaya
Sesel Zvidzai.

Health and Child Care

Ruth Labode (chairperson)
Dingilizwe Tshuma
Gladys Mathe
Lwazi Sibanda
Peter Mataruse
Fani Munengami
Murisi Zwizwai

Women Affairs, Gender and Community Development

Lucia Matibenga
Evelyn Muzungu-Masaiti
Bhekithemba Nyathi
Margaret Matienga
Memory Munochinzwa
Dorothy Ndlovu

Public Accounts

Tose Sansole
Eddie Cross
Fanny Chirisa
Paurina Mpariwa
Willias Madzimure (chairperson)
Alexio Musundire
Tapiwa Mashakada
Samuel Sipepa Nkomo

Local Government, Rural and Urban Development

Sesel Zvidzai
Phelela Masuku
Roselene Nkomo
Nomathemba Ndlovu
Webster Maondera
Prince Sibanda
Jessie Majome
Elias Mudzuri

Small and Medium Enterprises and Cooperative Development

Innocent Gonese
Lwazi Sibanda
Simon Chidhakwa
Tose Sansole
Sibusisiwe Budha
Spiwe Muchenje
Albert Mhlanga
Costa Machingauta
Bacillia Majaya

Youth, Indigenisation and Economic Empowerment

Solomon Madzore
Amos Chibaya
Judith Muzhavazhe
Fanny Chirisa
Sipho Dube
Gladys Mathe
Paul Madzore
Margaret Matienga
Phelela Masuku
Thamsanqa Mahlangu

Comments
error: Alert: Use share buttons to share content !!