Zimbabwe News and Internet Radio

Full Zanu PF primary election results

Chaotic Zanu PF primary elections ended in most constituencies on Wednesday with a number of new faces trouncing heavyweights and sitting legislators. A few dodgy results saw Auxillia Mnangagwa amassing over 17 000 votes in Kwekwe-Chirumanzu.

zanu pf primary elections
Full Zanu PF primary election results

Results from most areas had been released by last night, although voting was still in progress in areas like Mbire and Bindura, while counting was on in Harare and other parts of the country.

Zanu-PF national chairman Simon Khaya Moyo yesterday said all was in order with regards to the primaries, with provincial committees expected to submit names of winning candidates today.

“They have a full day tomorrow (today) to complete everything so that their papers are in order and ZEC will assist by checking if candidates’ papers are in order since on Friday there will be no time,” he said.

Winners will file their papers at Nomination Courts sitting in the capitals of their respective provinces starting at 10am tomorrow. Heavyweights who fell by the wayside include Politburo member Sikhanyiso Ndlovu, who lost to businessman Joseph Tshuma in Pelandaba-Mpopoma in Bulawayo.

Agriculture, Mechanisation and Irrigation Development Minister Joseph Made was defeated in Makoni West by youth wing member Kudzi Chipanga. Former Copac co-chairperson Munyaradzi Paul Mangwana lost his Chivi Central seat to trade unionist and sugar cane farmer Ephraim Gwanongodza.

In the Midlands, Lawrence Mavima lost to former Hwange Colliery managing director Freddy Gandiwa Moyo.

Several new faces made it in Masvingo and these include Zimpapers board chairman Dr Paul Chimedza who beat lawyer Dr Vengai Guni in Gutu South.

In Harare, provincial chairperson Amos Midzi won in Epworth, while Noah Mangondo will represent the party in Harare East. Tendai Savanhu won in Mbare, Fortune Gumbo in Kuwadzana East, Shadreck Mashayamombe in Harare South and Tongesai Mudambo in Harare North.

Glen View South will be represented by Steven Hurungudo, Glen View North will have Martha Mhonderwa, while Harare Central will be represented by Rickson Musarurwa. In Harare West, Varaidzo Mupunga will represent the party, while Ace Lumumba Matamanje will be the candidate in Hatfield.

Moreen Nyemba beat Gabriel Chaibva to represent the party in Sunningdale, with Tongai Nheta triumphing in Kambuzuma, Idah Mashonganyika in Highfield East and Emmanuel Juda in Highfield West.

Glen Norah constituency would be represented by Peter Maeresera, with Abicia Ushewokunze in Warren Park, Never Kowo in Dzivarasekwa, Onisimo Gore in Southerton and Jason Passadi in Mt Pleasant.

In Mabvuku-Tafara Godwills Masimirembwa received 3 609 votes against Pastor Robert Gumbura’s 276.

Voting started late yesterday in constituencies in Mashonaland Central in areas like Bindura, Shamva, Chiweshe, Mukumbura, Muzarabani, Mazowe, Mbire and Guruve. Vote counting started late in the night and results from the constituencies were expected this morning.

In Masvingo Urban, former Zanu-PF provincial chairman Daniel Shumba beat Joosbi Omar, while in Masvingo Central Eddison Zvobgo (Jnr) fell to businessman and party provincial secretary for Administration Edmund Mhere.

In the Masvingo senatorial seat, Politburo member Dzikamai Mavhaire trounced the sitting senator Maina Mandava, together with Central Committee member Clemence Makwarimba.

In Masvingo West, Ezra Chadzamira won the elections after staving off the challenge of war collaborators’ provincial boss Namatirai Chivanga.

Losing candidate in the constituency Retired Major Benard Mazarire filed an appeal contesting the outcome, alleging that some people who voted were from the Midlands.

“Yes we have received an appeal from Retired Major Mazarire in Masvingo West and we will look into the issue tomorrow (today),’’ said provincial chairperson  Lovemore Matuke. Matuke was another new entrant in the province when he beat businessman Benson Dandira in Gutu Central.

In Gutu North, Ticha Madondo won. Gutu West went to another new entrant Tongai Muzenda, son to the late Vice President Simon Muzenda who was contesting against sitting legislator Noel Mandebvu.

Matuke said results for Bikita West where former advisor to Reserve Bank of Zimbabwe governor Dr Munyaradzi Kereke was contesting against his former workmate Elias Musakwa had been withheld, but could not disclose the reasons.

In Bikita South, provincial secretary for Finance Jappy Jaboon defeated provincial women’s league boss Shylet Uyoyo and Wilson Makonya.

In Bikita East, the primary elections were won by former MP Kennedy Matimba, while Chivi South was won by Mafios Utete who defeated incumbent Ivine Dzingirai, Jonathan Gapare and Dr Sylvester Maunganidze.

In Chivi North, sitting legislator and provincial commissar Tranos Huruva together with Clifford Mumbengegwi lost to a newcomer Retired Major Mathias Tongofa. Politburo member Kudakwashe Bhasikiti retained his ticket to represent the party in Mwenezi East after shrugging off the challenge of Pastor Chigoyi.

In Mashonaland East’s Chikomba West, sitting MP Mike Bimha retained his seat after defeating Douglas Makuku by 4 986 to 1 587. Makuku conceded defeat and promised Bimha that he would work hand in glove with him.

Felex Mhona was uncontested in Chikomba Central as well as Edgar Mbwembwe in Chikomba East.

Beatrice Nyamupinga won in Goromonzi West, while Simon Musanhu won in Wedza North with 3 915 votes against 12 other candidates. Paddy Zhanda won Goromonzi North with 5 484 against General Charles Maredza (Rtd) who had 1 116.

Mashonaland East provincial chairperson Cde Ray Kaukonde won convincingly in Marondera Central. In Uzumba constituency in Mashonaland East, Simbaneuta Mudarikwa won with 9 413 votes against Joseph Kademiri (3149) and Wilbert Gwashavanhu (667).

Murehwa West went to Cde Ladislus Ndoro with 3 736 votes against Jonah Severa (2611 votes) and Cde Victor Chitongo(1567 votes ). In Murehwa South, Joel Biggie Matiza won with 4 807 votes against Michael Chifamba (4 291).

Maramba Pfungwe was won by Washington Masvaire with 4 657 votes against Kenneth Mutiwekuziva (3 978), Godfrey Chikono (4143), Anderson Mapisa (144) Clyness Kaditi (130) and Admire Mapisa(34).

In Beitbridge East, incumbent Kembo Mohadi got 1 566 against Philemon Mbedzi 459, Johanne Ndau 402 and Lawrence Tshili 315. Metrine Mdau retained Beitbridge West with 1 016 votes, while Ruth Maboyi got 79 and Llyod Sioka received 429.

In Zvimba North in Mashonaland West, Ignatius Chombo won with 6 382 votes against Edwin Matibiri’s 1 208. Dexter Nduna won Chegutu West after garnering 7 028 votes followed by Clever Kunonga (304) and Lucia Muchenje (181).

Sylvester Nguni won the Mhondoro-Mubaira constituency with 3 470, while businesspersons Kennias Shamuyarira and Nyarai Chasi got 1 490 and 1 155 respectively.

In Mudzi North in Mashonaland East Newton Kachepa got 10 165 to Betty Jakarasa’s 3 171, while in Mudzi South Eric Navaya received 3 838 votes to David Kanjeve’s 3 171.

In Mutoko East, incumbent  Ordor Nyakudanga lost to Ricky Mubvumbi who got 5 338 votes to his 4 687, while Logic Karimatsenga got 270.

David Chapfika won the right to represent the party in Mutoko South after he got 4 198 to beat the challenge of Edmund Jacob, Everisto Pfumvuti and Clara Mushimbo who got 775, 4 182 and 118 respectively.

In Mutoko North, Aquillina Katsande polled 4 900 votes to beat Magina Mudyiwa (2924) and Kumbirai Maganze (1 179).

In the Midlands, Dorothy Mhangami the sitting MP retained the right to represent the party in Gokwe Central after garnering 3 112 votes ahead of Cornellious Muzezi with 1 723, Victor Matemandanda with 1 178, Bornface Zijena with 569 votes and Davidson Masvisvi who polled 506 votes.

For the Senate, Jason Machaya won with 3 888 votes ahead of Themba Masuka who got 1470 votes. In Manicaland’s Makoni Central Justice and Legal Affairs Minister Patrick Chinamasa won against Arda board chairman Basil Nyabadza.

Former Mutasa senator Mandi Chimene won in Makoni South ahead of Happiness Nyakuedzwa and Nathaniel Mhiripiri.

Senior police officers Ronald Muderedzwa and Oliver Mandipaka won in Buhera Central and Buhera West respectively, while Joseph Chinotimba and William Mutomba won in Buhera South and Buhera North.

Former Harare South legislator and Deputy Minister of Energy and Power Development, Hubert Nyanhongo, will be representing Zanu-PF in Nyanga North after seeing off the challenge of  Nicodimus Antimalaria Chibvura and Maxwell Kapomba.

In Headlands, party national secretary for administration Didymus Mutasa sailed through unopposed, while in Nyanga South journalist and radio proprietor Supa Mandiwanzira was uncontested.

In Chipinge South, former legislator Enock Porusingazi sailed past Lazarus Ndlovu, Angela Hobwana, Lameck Mahlayeya, Charity Bhila and Skumbuzo Tondhlana. In Mutasa North, a member of the Johanne Marange Apostolic Church Luke Masamvu won ahead of Lameck Kutsawa.

Reketai Micah Duru and Trinity Munowenyu won in Dangamvura/Chikanga and Mutare Central respectively.

In Bulawayo, National Assembly winners included Cdes Eliphas Mashaba (Nketa), Alderman David Ndlovu (Nkulumane), Kelvin Zidziwa (Bulawayo East) and Cde Mlungisi Moyo (Bulawayo Central).

Retired Colonel Tshinga Dube was nominated unopposed for Makokoba.

Bafana Dube won in Bulawayo South with Godfrey Malaba emerging winning in Pumula and Grace Dube triumphing in Magwegwe. Judith Ncube won in Emakhandeni, while Christopher Dube will stand in Lobengula constituency. Nicholas Mhlanga won the right to stand for the Luveve seat.

In the Senatorial the winners were Absalom Sikhosana (Emganwini), Violet Ncube (Masotsha), Shadreck Mukaro (Mzilikazi), Professor Callistus Ndlovu (Khumalo), Cdes Anna Moyo (Gwabalanda) and Modecai Mlotshwa (Mabutweni).

In Matabeleland South, Madodana Sibanda won the Gwanda North seat by 1 056 votes against Jeffrey Moyo who polled 611 votes and Rido Mpofu’s 95 votes. Abednigo Ncube defeated Orders Shakespeare Mlilo by 2 513 votes against 561 in Gwanda South.

Retired Major Lungisani Nleya garnered 1 663 against Dingumuzi Phuthi who polled 1 396 votes in Bulilima West. In Bulilima East, Mathias Siqhoza Ndlovu got 1 690 votes against Bulilima District Administrator Ethel Moyo 710 and Christopher Masuku’s 555 votes.

In Matobo South Cde Saul Mahalima Ncube garnered 1 988 against Richard Sibanda who got 303 votes. Never Khanye polled 1 287 votes in Matobo North defeating former diplomat and NRZ board chairman, Dr Khotsho Dube who got 979 votes.

Incumbent Insiza North MP Andrew Langa won by 5 917 votes against Patrick Hove’s 2 137 and Gibson Siziba’s 235 votes.

In Insiza South constituency former ZBC disc jockey Malaki Nkomo garnered 1 130 votes beating Spare Sithole who polled 806 votes, Jabulani Dube 710, Johnson Langa’s 599 and Esau Moyo’s 332.

In Umzingwane constituency William Dhewa defeated nine contestants.

Winners for the Senatorial seats in Matabeleland South are Simon Khaya Moyo (Bulilima-Mangwe), Tambudzani Mohadi (Beitbridge), Ananias Nyathi (Matobo), Alma Baloyi-Mkhwebu (Gwanda), Naison Khutshwekhaya Ndlovu (Insiza) and Hallet Sibanda (Umzingwane).

In Matabeleland North, provincial chairman Richard Moyo beat Senator Lot Mbambo for the Bubi Umguza Senatorial seat.

Sithembiso Nyoni humbled Maplot Donga with a wide victory margin in Nkayi North National Assembly primaries. In Nkayi South, Stars Mathe emerged victorious against Tshatha Mguni, Nkululeko Mathe and Lot Fuzwayo.

Professor Jonathan Moyo and Dr Obert Mpofu sailed unopposed in Tsholotsho North and Umguza respectively. Incumbent legislator, Clifford Sibanda beat council chairperson Cecil Mathambo and Sonny Mguni in Bubi constituency.

Dr Isaac Ndebele won in Binga and Cde Sithembiso Gumbo prevailed over Cdes Mthenjwa Gumbo, Shadreck Mazibisa, Luka Mguni and Clarence Ndlela in Lupane East. In Lupane West, Martin Khumalo was unopposed.

Reeds Dube beat Simbarashe Munamba in Hwange Central, while Bekithemba Mpofu won against five contestants, Michael Muleya Siluwe, Dilipaumah Pandya, Absom Madubise, Bishop Ncube and Rafael Ncube in Hwange West.

In other Senate results in the province, Essau Dube was unopposed and Nomusa Mthunzi went through in the women’s quota under proportional representation, in Nkayi.

Bulawayo Governor and Resident Minister, Cain Mathema was unchallenged in Tsholotsho South, while Medeline Bhebhe went through under the women’s quota in Bubi-Umguza.

Foreign Affairs Minister, Simbarashe Mumbengegwi won the Shurugwi-Zvishavane Senatorial seat primaries, while Midlands Governor Jason Machaya emerged victorious in the Gokwe South constituency.

Politburo member, Tsitsi Muzenda won the Gweru-Chirumanzu senatorial primaries. Defence Minister, Emmerson Mnangagwa was unchallenged in the Chirumanzu-Zibagwe constituency so was Flora Buka for the Gokwe North Senatorial seat.

Results for Mashonaland Central Province were still to be verified.

Comments
error: Alert: Use share buttons to share content !!