List of Zanu PF candidates for primaries

HARARE – Zanu PF on Thursday announced its final list of candidates to battle it out in primary elections set for Monday, with most bigwigs sailing through unopposed and a number of surprise returnees in several provinces. 

Simon Khaya Moyo

Simon Khaya Moyo

Those who sailed through unopposed include Vice President Joice Mujuru (Mt Darwin West), Simon Khaya Moyo (Bulilima), Didymus Mutasa (Makoni Headlands), Emmerson Mnangagwa (Chirumanzu/Zibagwe), Dr Obert Mpofu (Umguza), Dr Herbert Murerwa (Goromonzi), Professor Jonathan Moyo (Tsholotsho North), Dr Olivia Muchena (Mutoko), Ambrose Mutinhiri (Marondera West) Naison Khutshwekhaya Ndlovu (Insiza) and Peter Haritatos (Muzvezve).

Also uncontested are Walter Mzembi (Masvingo South), Supa Mandiwanzira (Nyanga South), Irene Zindi (Mutare South) and Elias Musakwa (Bikita West). Some bigwigs, however, have to sweat it out with aspiring candidates in their respective constituencies.

In Manicaland, Kumbirai Kangai faces Egneti Makono and Kenneth Madziturira in Buhera constituency while in Makoni Central Patrick Chinamasa squares up against Arda board chairman Basil Nyabadza.

Joseph Made faces Nation Matongorere, Sarapiya Makuyahundi and Kudzi Chipanga, while in Mutare West Manicaland Governor and Resident Minister Christopher Mushohwe faces competition from Jonathan Kadzura and Maxwell Marangwanda.

Joseph Chinotimba battles it out with Langton Muchuwa in Buhera South, while Samuel Undenge competes with Joshua Kurt Sacco and Fred Hlabiso for Chimanimani East constituency. In Chimanimani West, Munacho Mutezo, Charles Muresherwa and Isaiah Choringwe will be battling it out.

Enock Porusingazi faces Lazarus Ndlovu, Angela Hobwana, Lameck Mahlayeya, Charity Bhila and Skumbuzo Russel Tondlana in primary elections in Chipinge South, while William Mutomba squares off with Fanwell Chinzou in Buhera North as Michael Nyambuya faces Chimbidzayi Sanyangare, Francis Mutonhodza and Febbie Nyahangare in Mutasa Central and North, Nyanga South and North in the senate.

In the Buhera West House of Assembly seat, top cop Oliver Mandipaka is battling it out with Emildah Gondo, Onias Mudzimu, Wilson Nzuma and Soul Nzuma, while Shadreck Chipanga faces Agatha Muparutsa Mugomba, Tarisai Manzonzo and Lucia Chitura in Makoni in the senate.

In Mutare South, Fred Kanzama meets Barbra Mutambanengwe, Nyasha Chikwinya, Petros Chidziya and Wilson Tendai Makedzenge in primary elections. Under the women’s quota system, Oppah Muchinguri faces Joyce Hamandishe in Mutasa Central and North, Nyanga South and North.

In Mashonaland West Province Ignatius Chombo battles it out for the Zvimba North House of Assembly seat with Edwin Matibiri, Webster Shamu and John Mafa square off in Chegutu East and Patrick Zhuwao faces Francis Mukwangwariwa in Zvimba East constituency.

Philip Chiyangwa, Faber Chidarikire, Mathew Tapiwa Mugureyi, Richard Chafausipo and Philip Mvurume are competing for the Chinhoyi House of Assembly seat while Temba Mliswa battles it out with Tinoziva Mahere, Patrick Maponga, Dorcas Bere and Joy Mafiro in Hurungwe West.

Eleven candidates are eyeing the Sanyati House of Assembly constituency and these include Kadoma based businessman Jimayi Muduvuri, Ben Marufu, Lahliwe Mafa, Albert Mukechi, Edmore Madhaka, among others.

Nelson Samkange, Chester Mhende, Joseph Chirongoma, Andrew Tizora, Michael Tigere, Ziyambi Ziyambi, Emmanuel Tandi and Charles Nyachowe are meeting in primary elections and so do Christopher Mutsvangwa, Flavian Charumbira, Bybit Tsomondo and Ronald Chindedza in Norton while Sylvester Nguni, Nyarai Chasi and Kennias Shamuyarira are fighting for Mhondoro Mubaira constituency.

In the Chegutu West House of Assembly seat Dexter Nduna meets Clever Kunonga, Bobo Makoni, Mudavanhu Shoko, Elijah Jabangwe and Lucia Muchenje in primaries so does Bright Matonga, Mike Gava, Col Jacob Nhidza and Langton Chikazha in Mhondoro-Ngezi.

Under the women’s quota Constance Tsomondo Shamu, Getrude Munzwandi and Elizabeth Nyanyiwa are battling it out in Chegutu while Josephine Mangove, Rose Ngomalala are facing off in Kadoma and so do Mary Phiri and Caroline Mugabe in Zvimba.

In Masvingo, Zanu-PF national chairman Lovemore Matuke battles it out with Benson Dandira in the Gutu Central House of Assembly seat while governor Titus Maluleke faces stiff competition from Takunda Bere, Darlington Chiwa, Veronika Makonese, Mavis Demba and Eustina Magocha in Chiredzi West.

In Gutu South Paul Chimedza squares off with Guni while Paul Mangwana competes for Chivi Central with Meke Chamwadoro and Efraim Gwanangodza.

In the senate Dzikamai Mavhaire faces Maina Mandava and Clemence Makwarimba in Masvingo constituency while in Chivi-Mwenezi Samuel Mumbengegwi fights it out with Josiah Hungwe and Rexon Jaka as Claudious Makova faces Stanley Chabvepi in Bikita.

In Matabeleland South Kembo Mohadi, Lawrence Tshili Philimon Mbedzi, and Johane Ndou square off in Beitbridge East as Andrew Langa meets Patrick Hove and Gibson Siziba in Insiza North.

Chen Chimutengwende faces Agnes Angela Dete, Enock Nyakudya, Tapfuma Matavire, Gladys Kambizi, Merisedia Mudzidzi and Jaqueline Mukanganyama in Mazowe in the senate as Remigious Matangira, Martin Dinha and Venenzia Madake square off in the Bindura South House of Assembly seat.

Tongai Kasukuwere, Kenneth Musanhu, Susan Majuru, Takawira Muzondo, Ratidzai Murovahopo and Batsirai Musona fight for Bindura North.

In Mt Darwin South Saviour Kasukuwere meets Benson Kadzinga in the primaries while Christopher Kuruneri battles it out with Pachawo Musanhi, Cephas Murambiza, Felix Chigango, Bensio Chiramba and Brighton Chitumba as David Butau, Paul Mazikana and Romeo Chasasa face off in Mbire in the House of Assembly.

Mashonaland provincial chairman Dickson Mafios faces stiff competition in Mt Darwin from Isaac Kararira, Peter Musanhu, Lemas Gatsi, Benedict Mutinhima, John Gowa, Thomas Muripira, Cecilia Bandasi, Never David and Christopher Biton.

In Mashonaland East, businessman Ray Kaukonde battles it out with Benard Taruvinga, Harold Mukungatu and Nelson Watyoka in Marondera Central in the House of Assembly while Paddy Zhanda faces Charles Maredza in Goromonzi North.

Amos Midzi, Bernard Mhizha and Coxwell Chigwanha are meeting in Epworth in Harare as Gabriel Chaibva, Maureen Nyemba and Artwell Marwa fight it out in Sunningdale while Christopher Chigumba, Endy Mhlanga and Alexander Mushawatu are battling for Chitungwiza South constituency.

Charles Tawengwa and Cleveria Chizema are contesting the Hwata Constituency senate seat. Robson Mhandu competes with Tapfumaneyi Banhire, Luku Maworera and Mary Chakanyuka for the Chitungwiza North House of Assembly seat.

A snapshot of the Midlands province shows Rugare Gumbo faces July Moyo in Mberengwa senatorial seat while Simbarashe Mumbengegwi squares off with David Ruzive and F. Mbengo while Flora Bhuka is unopposed.

Joram Gumbo and Tenias Shava meet in Mberengwa West while in Kwekwe, Clarissa Muchengeti, Caroline Mazvovere and Auxilia Mnangagwa square off in Kwekwe in the senate.  Politburo approved the names of the candidates at its last meeting in Harare.